اولین کنگره بین المللی پیشگیری از سرطان

اولین کنگره بین المللی پیشگیری از سرطان

مدیریت بیماری سرطان یکی از چالش های جدی سیاستگذاری سلامت در جامعه است. شتاب روزافزون رشد این بیماری در جامعه جهانی و ایران زنگ خطری برای همه مسئولین است تا به سرعت روشهای پیشگیری از سرطان را در دستور کار خود قرار دهند و بتوان شتاب رشد این بیماری مهلک را کاهش داد. عوامل موثر در رشد این بیماری دارای ابعاد بسیار متنوعی است و رویکردهای مختلف در حوزه های تخصصی گوناگون را در خصوص پیشگیری از سرطان بایستی مورد توجه قرار داد. بسیاری از حوزه های غیرپزشکی شامل تغذیه، کشاورزی، علوم ورزشی، مهندسی، آمار و احتمال و ریاضیات، روانشناسی، اقتصاد و ... می توانند نقش جدی در مطالعات مربوط به پیشگری از سرطان داشته باشند.

انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان مهرانه از سال ۱۳۸۵ فعالیت های گسترده ای در خصوص درمان بیماران مبتلا به سرطان آغاز کرده است. این انجمن با راهبرد ویژه، خوشبختانه در حال حاضر به یکی از موسسات خیریه بسیار توانمند و شناخته شده در کشور تبدیل شده است که خدمات بسیار گسترده ای را در حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و مقابله با این بیماری انجام می دهد. از ۹ سال پیش، این انجمن تمرکز ویژه ای روی فعالیت های حوزه پیشگیری از سرطان و آموزش عمومی داشته است و در سالهای اخیر نیز رویکرد پژوهشی در این زمینه را نیز مورد توجه جدی قرار داده است. در راستای توسعه این فعالیت ها و به کارگیری از ظرفیت های علمی برای تحقق اهداف مختلف در زمینه پیش گیری از سرطان، تفاهم نامه مشترکی بین انجمن خیریه مهرانه و دانشگاه زنجان در سال ۱۴۰۲ منعقد گردید و فعالیت های گسترده ای در این زمینه آغاز شد.

در این راستا، دانشگاه زنجان با توجه به وجود متخصصین در رشته های مختلف (غیرپزشکی) و رسالت اجتماعی خویش با همکاری انجمن خیریه مهرانه، با استعانت از درگاه خداوند متعال و یاری سازمان های حامی " اولین کنگره بین المللی پیشگیری از سرطان" را با رویکرد علمی و ترویجی برنامه ریزی کرده است. هدف کنگره این است که با مشارکت اساتید و صاحب نظران در گرایش های مختلف راهکارهای نوین پیشگیری از سرطان ارائه و مورد تبادل نظر قرار گیرد. همچنین در بخش ترویجی، کارگاه های آموزشی و برخی سخنرانی ها برای شرکت کنندگان برگزار خواهد شد و نمایشگاه های جانبی برای معرفی فعالیت های سازمان ها، نهادها و شرکت های مختلف برگزار خواهد شد.
بدین منظور از تمام مسئولین، صاحب نظران، متخصصین و دانشجویان عزیز دعوت می شود تا با نتایج جدید ترین تحقیقات خود را به این کنگره ارسال نمایند و مشارکت هرچه گسترده تر در این زمینه قدمی در راستای تحقق اهداف کنگره خواهد بود.

***

محورهای اصلی کنگره :

نقش علوم روان شناختی در پیشگیری از سرطان
نقش علوم ورزشی در پیشگیری از سرطان
مدل سازی ریاضی، تحلیل داده و هوش مصنوعی در پیشگیری از سرطان
جغرافیا، محیط زیست و عوامل محیطی در پیشگیری از سرطان
نقش ژنتیک و بیوتکنولوژی در پیشگیری از سرطان
اقتصاد در پیشگیری از سرطان
تغذیه در پیشگیری از سرطان

نظرات